Γερμανία

Νίκησε την Άουγκσμπουργκ και… ονειρεύεται η Φράιμπουργκ!

Με δύο γκολ στην επανάληψη, η Φράιμπουργκ κέρδισε 2-0 την Άουγκσμπουργκ και απέχει μια νίκη από την 6η θέση της Bundesliga που οδηγεί στην Ευρώπη του χρόνου.

Η Φράιμπουργκ επικράτησε με 2-0 της Άουγκσμπουργκ, στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, μετά από ένα ισορροπημένο πάντως ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Γκίντερ… πήρε παραμάζωμα την αντίπαλη άμυνα, από αριστερά, για να «σερβίρει» το 1-0 στον Ζάλαι, που βρήκε δίχτυα ξανά μετά την 17η αγωνιστική.

Ενώ από μια ακόμα ενέργεια του αρχηγού της, η Φράιμπουργκ διπλασίασε τα τέρματά της όταν η κεφαλιά του Ντεμίροβιτς από εκτέλεση φάουλ του Γκίντερ βρήκε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων και ο Λίνχαρτ με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, στο 79’…

Έτσι, η ομάδα από το Μπράισγκαου ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας ούσα στο -3 από την έκτη Μπάγερ Λεβερκούζεν, ενώ η Άουγκσμπουργκ παρέμεινε 13η.