Γαλλία

Σε κακό φεγγάρι ο Ντοναρούμα: Δύο σοβαρά λάθη στο ντέρμπι Παρί-Μαρσέιγ

Ο Τζίτζιο Ντοναρούμα περνά περίοδο ντεφορμαρίσματος και φάνηκε και στο χθεσινό ντέρμπι της Παρί με τη Μαρσέιγ.

Μπορεί στο Euro να φάνταζε ανίκητος, αλλά η σεζόν δεν έχει πάει πολύ καλά στην Παρί για τον Τζίτζιο Ντοναρούμα. Μετά την γκάφα του, που στοίχισε πολύ ακριβά, στους «16» του Champions League απέναντι στη Ρεάλ, ο Ιταλός τερματοφύλακας έκανε δύο ακόμη σοβαρά λάθη στο χθεσινοβραδινό ντέρμπι με τη Μαρσέιγ (2-1).

Ο Ντοναρούμα φέρει ευθύνη στο γκολ ισοφάρισης που δέχτηκε η ομάδα του κάνοντας άστοχη έξοδο σε κόρνερ προτού ο Τσαλέτα-Τσαρ κάνει το 1-1, ενώ στα τελευταία λεπτά θέλοντας να κάνει καθυστερήσεις έκανε ένα άτσαλο διώξιμο της μπάλας στις πινακίδες και μετά προσπάθησε να κερδίσει χρόνο για να επιστρέψει στην εστία του, με αποτέλεσμα να δεχτεί κίτρινη κάρτα.