Ισπανία

Ο «άγγελος» της Χετάφε έκλεισε το σπίτι της Σεβίλλης

Με τον επιθετικό Άνχελ να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (3’, 38’), η Χετάφε έφυγε με το διπλό από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» (0-2) και βύθισε ακόμα περισσότερο τη Σεβίλλη.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τη Χετάφε, που προηγήθηκε στην πρώτη καλή στιγμή της (3’) με τον Άνχελ, ο οποίος βρέθηκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας των Σεβιγιάνων μετά από εξαιρετική πάσα του Μολίνα και πλάσαρε σωστά τον Βάτσλικ. Έκτοτε, οι «νερβιονένσες» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με στόχο να ισοφαρίσουν.

Εντούτοις, στο 38’ βρέθηκαν στο… καναβάτσο, αφού ένα λάθος γύρισμα του Σέρχι Γκόμεθ έφερε τον Άνχελ σε θέση βολής και ο επιθετικός των Μαδριλένων δεν λάθεψε για να γράψει το 0-2 και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Στο 40’ ο Νολίτο σπατάλησε απίθανη ευκαιρία πλασάροντας άστοχα σε κενή εστία. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Χετάφε να σπαταλήσει σημαντική φάση, με τον Πορτίγιο να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Βάτσλικ. Στο 50’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Μπεν Γιεντέρ, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη βοήθεια του VAR, σε μια αμφισβητούμενη φάση.

Οι Σεβιγιάνοι συνέχισαν να έχουν εδαφική υπεροχή και συντριπτική κατοχή μπάλας, όμως δεν έβρισκαν τρόπο για να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε και κάπως έτσι η Χετάφε σφράγισε το σπουδαίο διπλό (0-2) στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν».

Έτσι, οι Μαδριλένοι έφτασαν στο δεύτερο «τρίποντό» τους στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασαν στην 3η θέση τη Θέλτα, την Εσπανιόλ και την Αλαβές. Αντιθέτως, η Σεβίλλη έχει ξεμείνει με μόλις 4 πόντους έπειτα από 4 αγωνιστικές και αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της με το σφύριγμα της λήξης.