Oλλανδία

Ο Άγιαξ γκρέμισε τη Φέγενορντ

Την παράδοση που τον θέλει νικητή του ολλανδικού «κλάσικο» διατήρησε ο Άγιαξ, που επιβλήθηκε 2-0 της Φέγενορντ (έπαιξε από το 58’ με παίκτη λιγότερο) και την κράτησε μακριά από την προνομιούχο 3άδα.

Κατεδάφισε τη Φέγενορντ ο Άγιαξ.

Με το πόδι στο γκάζι, ο Αίαντας συνέχισε το αήττητο σερί του για όγδοη αγωνιστική, επικρατώντας 2-0 στο μεγάλο ολλανδικό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Στο ντεμπούτο του Έρικ τεν Χαγκ στον πάγκο του, η ομάδα του Άμστερνταμ κατάφερε να διασπάσει την «σφιχτή» άμυνα των αντιπάλων μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ κινδύνευσε να μείνει και πίσω στο σκορ, όταν ο Μπεργκχάους δεν κατάφερε να νικήσει τον Ονανά με κεφαλιά.

Το 2-0 έγινε μέσα σε τρία λεπτά, με τον φαν ντε Μπικ να ανοίγει το σκορ στο 50’ και τον Χούντελαρ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 53’.

Στο 58’ η Φέγενορντ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γιόργκενσεν με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να απειλήσει στη συνέχεια του ματς.

Με το τρίποντο ο Άγιαξ έμεινε κοντά στην πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, την ώρα που η ομάδα του Ρότερνταμ κατεδαφίστηκε στην Πέμπτη θέση, δώδεκα βαθμούς πίσω από την δεύτερη θέση και επτά από την τρίτη.