Ισπανία

Ο άνθρωπος της Ρεάλ! (video)

Αυτός την πήγε στους «4» του Champions League, αυτός την οδήγησε κι απόψε στη νίκη. Με τον Τσιτσαρίτο να σκοράρει δις, η Ρεάλ Μαδρίτης -που είχε άμυνα για… γέλια- επικράτησε 4-2 της Θέλτα και πιέζει!

Λίρα εκατό αποδεικνύεται ο Τσιτσαρίτο (λόγω και της απουσίας Μπενζεμά) για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Λίγες μέρες αφότου ο Μεξικανός πέτυχε το μοναδικό τέρμα απέναντι στην Ατλέτικο και έφερε την ομάδα του στους «4» του Champions League, σήμερα το πήρε ξανά πάνω του (μαζί με τον Χάμες) και με δύο προσωπικά τέρματα οδήγησε τη βασίλισσα στο… αγχωτικό 4-2 απέναντι στη Θέλτα.

Ένα αποτέλεσμα που πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του ισπανικού πρωταθλήματος, κράτησε τους «μερένχες» στο -2 απ’ την πρώτη Μπαρτσελόνα και ελπίζουν πως… κάτι θα γίνει και θα «κλέψουν» την κούπα.

Τα… άσχημα φάνηκαν με το καλημέρα για τους Μαδριλένους. Η άμυνά τους ήταν σε πλήρη σύγχυση, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει 2-3 καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά και τελικά «τιμώρησαν» την εκτός τόπου και χρόνου αντίδραση των φιλοξενούμενων με τον Νολίτο να ανοίγει το σκορ (9’). Σιγά-σιγά, η Ρεάλ έβγαλε μια αντίδραση και στο 16’ ο Κρόος εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση της αντίπαλης άμυνας, ισοφαρίζοντας με ωραίο τελείωμα.

inner

Και οκτώ λεπτά αργότερα -κι ενώ η άμυνα δεχόταν μεγάλη πίεση- ήρθε η ανατροπή με τους Χάμες-Τσιτσαρίτο να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον δεύτερο να κάνει το 1-2 με όμορφο πλασέ. Είπαμε, όμως, η οπισθοφυλακή της ομάδας του Αντσελότι ήταν αλλού ντ’ αλλού… Και ο Μινά τιμώρησε εκ νέου την «τρικυμία» ισοφαρίζοντας σε 2-2, προτού λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Χάμες -με τη βοήθεια της κόντρας- δώσει ξανά προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης.

inner

Στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους, η βασίλισσα πέρασε δύσκολες στιγμές. Δεχόταν επιθέσεις κατά κύματα, η άμυνα πελαγοδρομούσε και έδιωχνε με πολύ δυσκολία, η κυκλοφορία της μπάλας είχε χαθεί, η αντίπαλός της (που ζήτησε πέναλτι αν και δεν υπήρχε παράβαση) την είχε στριμώξει και από τύχη την… γλίτωσε. Κι όταν ο Ράμος προωθήθηκε και έβγαλε μπαλιά για τον Τσιτσαρίτο, αυτός στο 69’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδιωξε μια και καλή το άγχος, διαμορφώνοντας το 4-2 για τους Μαδριλένους. Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά, με τους «βιγκίστας» να ‘χουν αποδεχθεί τη μοίρα τους και τίποτα να μην αλλάζει…