Κύπρος

Πέρασε και από τη Λευκωσία το… τρένο της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Ολυμπιακού Λευκωσίας και εδραιώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πάει… τρένο η ΑΕΚ Λάρνακας! Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα πέρασε και από τη Λευκωσία επικρατώντας 2-0 του Ολυμπιακού και εδραιώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ (που έχει ματς λιγότερο).

Παράλληλα, κράτησε τους γηπεδούχους πολύ χαμηλά στη βαθμολογία και μόλις στο +2 από την τελευταία θέση.

Στο 15ο λεπτό η ΑΕΚ Λάρνακας άνοιξε το σκορ όταν ο Ροσάλες έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Φαράζ με ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον Μολ για το 1-0. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63ο λεπτό η Ένωση έκανε το 2-0. ο Γκιουρτσο από αριστερά, ελίχθηκε ωραία και έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Πέρε Πονς που από κοντά πλάσαρε εύστοχα.

Η ΑΕΚ στην συνέχεια απειλούσε έχοντας μάλιστα και στο 73’ δοκάρι. Ο Μολ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ρομό πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο δοκάρι του Μολ!

Μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ Λάρνακας να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.