Κύπρος

Πρώτος και αήττητος ο Απόλλων

Η ομάδα της Λεμεσού πέρασε από το Μακάρειο, επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού Λευκωσίας και επέστρεψε στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος.

Με το πόδι στο… γκάζι συνεχίζει στο κυπριακό πρωτάθλημα ο Απόλλων. Η ομάδα του Λεμεσού πέρασε και από το Μακάρειο, επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού Λευκωσίας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και επέστρεψε στην κορυφή, φτάνοντας τους 16 βαθμούς με απολογισμό πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Για τον Ολυμπιακό, που παρέμεινε στους 9 βαθμούς, αυτή ήταν η τέταρτη ήττες σε επτά αγώνες.

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ανούσια υπεροχή, αλλά τίποτε περισσότερο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, ο Απόλλων στην πρώτη καλή στιγμή άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Ντιγκινί, μετά από σέντρα του Πέδρο. Η ομάδα της Λεμεσού θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 80’, αλλά στο πλασέ του Αγκίρε, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι κι έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Καρέ η ΑΕΛ

Στο παιχνίδι, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική, η ΑΕΛ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Ένωση Νέων Παραλιμνίου, την οποία νίκησε με σκορ 4-1. Έτσι, έφτασε τους 12β. και διατηρήθηκε στην 5η θέση, ενώ η αντίπαλός της παρέμεινε στην τελευταία με 3.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» στο πρώτο 25άλεπτο, όταν προηγήθηκαν 3-0 με τους Μεντόγεβιτς (6’), Ριέρα (16’) και Παπαφώτης (24’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 38’ με πέναλτι του Φελίπε, αλλά μέχρι εκεί. Στο 70’ ο Γκαζαριάν πέτυχε το τέταρτο τέρμα για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.