Κύπρος

«Πρασίνισε» ξανά η κορυφή

Η Ομόνοια νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στην πρεμιέρα των πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην Κύπρο και πέρασε ξανά στην πρώτη θέση.

Πρεμιέρα με το δεξί στα πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην Κύπρο έκανε η Ομόνοια. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πέρασε από το «Μακάρειο Στάδιο» επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού Λευκωσίας και έχοντας πέντε σερί νίκες, επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το «τριφύλλι» έφτασε τους 59β., έναν περισσότερο από την ΑΕ Λεμεσού, ενώ οι «μαυροπράσινοι», που μπήκαν οριακά στην εξάδα, έμειναν στους 34.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και έβαλαν δύσκολα στην Ομόνοια, η οποία θα μπορούσε να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Αυτό δεν έγινε και λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κούσουλος με σουτ-βολίδα στο 52’ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια ήλεγξαν τον ρυθμό, κρατώντας μακριά τον Ολυμπιακό από την περιοχή τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη.