Ισπανία

Όταν μίλησε ο «Μεσσίας»…

Έπρεπε να σκοράρει ο Μέσι στο 62’ για να καταφέρει η Μπαρτσελόνα να «ανοίξει» την άμυνα της Αλαβές και οι «μπλαουγκράνα» να φτάσουν στο 3-0 στο «Καμπ Νου» για την πρεμιέρα της Primera Division.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε λίγο πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-0 την Αλαβές στο «Καμπ Νου» στην πρεμιέρα της φετινής Primera Division και ξεκίνησε με το «δεξί» την υπεράσπιση του τίτλου της.

Μετά τις δυσκολίες του πρώτου ημιχρόνου, ο Μέσι έκανε το 1-0 με καταπληκτικό φάουλ και ο Κουτίνιο «σφράγισε» τη νίκη πριν έρθει ο Αργεντινός σταρ να βάλει το «κερασάκι στην τούρτα».

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησαν δυνατά, όμως τις καλές ευκαιρίες άρχισαν να τις δημιουργούν μετά το 20λεπτο όταν το φάουλ του Μέσι «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Πατσέκο. Ο Ντεμπελέ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες και ένα εκπληκτικό τετ α τετ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Στην έναρξη της επανάληψης, ο Σουάρες έγινε πιο απειλητικός, ο Κουτίνιο ανέβασε την επιθετικότητά του και ο Σέρχι ήταν καλύτερος στη δεξιά πλευρά από ότι ο Ρούμπεν Σεμέδο. Έτσι, ο Μέσι στο 62’ με το χαμηλό χτύπημα φάουλ έφερε το 1-0. Ο Αργεντινός μα ωραία ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και, στη συνέχεια, στο 83’ ο Κουτίνιο με ατομική προσπάθεια και βολέ έκανε το 2-0. Ο Μέσι ύστερα από ωραίο συνδυασμό συμπαικτών του στο 93’, μπήκε μέσα στην περιοχή και νε πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.