Ιταλία

Ουντινέζε για… φίλημα!

Ο Ντι Νατάλε έβαλε δύο γκολ αλλά χρειάστηκε τους δύο γάλλους (Ερτό και Τερό) η Ουντινέζε για να πάρει τη νίκη 4-2 απέναντι στην Πάρμα και να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις της Serie A.

Ο Ντι Νατάλε για άλλη μια φορά έκανε τη δουλειά του. Σκόραρε και μάλιστα δύο φορές. Ωστόσο, για να πάρει τη νίκη 4-2 η Ουντινέζε απέναντι στην Πάρμα και να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στη Serie A χρειάστηκε να κάνουν την… επανάστασή τους οι γάλλοι.

Ο Ερτό και ο Τερόμ πήραν τη δόξα από τον Ντι Νατάλε με τα τέρματα που πέτυχαν και πήραν και εκείνοι το μερίδιό τους στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ωστόσο, οι οπαδοί της Ουντινέζε δεν είδαν την ομάδα τους να ξεκινά καλά στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι και δημιούργησαν φάσεις για γκολ. Ο Ορέστης Καρνέζης όμως ήταν και πάλι αρκετά καλός. «Έβγαλε» πολλά από τα σουτ που του έγιναν αλλά στο 22ο λεπτό, ο έλληνας τεχνικός δεν μπόρεσε να κάνει το αντίστοιχο απέναντι στον Μάουρι.

Η Πάρμα προηγήθηκε στο «Φρίουλι» και τα πράγματα δεν έδειχναν καλά για την Ουντινέζε. Εκεί ανέλαβε ο Ντι Νατάλε!

Αρχικά στο 28ο λεπτό και στη συνέχεια λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λέπτου άλλαξε τα δεδομένα, φέρνοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η άλλη παλιοσειρά όμως, ο Κασάνο, με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων… έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 2-2.

Εκεί ανέλαβαν οι Γάλλοι! Στο 58ο λεπτό ο Ερτό έδωσε το προβάδισμα 3-2 στην ομάδα του Ούντινε.

Η Πάρμα έμεινε με δέκα μετά την αποβολή του Ακουα στο 77ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη. Στο 84ο λεπτό ο Τερό έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά κάνοντας το –τελικό- 4-2.