Ιταλία

Ούτε που… ίδρωσε η Γιουβέντους!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Έμπολι και συνέχισε το νικηφόρο της σερί. Σκορούπσκι (αυτογκόλ) και Άλεξ Σάντρο τα γκολ της «μεγάλης κυρίας».

Χαλαρή και ωραία η Γιουβέντους. Η ομάδα του Αλέγκρι επικράτησε εύκολα 2-0 της Έμπολι και συνέχισε το νικηφόρο της σερί, ενώ περιμένει να δει και το αποτέλεσμα του αυριανού ματς μεταξύ στην Ίντερ και τη Ρόμα, για να ξέρει εάν θα αποσπαστεί κι άλλο από τη δεύτερη.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και είχαν αρχίσει από το πρώτο μέρος να φτιάχνουν φάσεις, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Ιγκουαΐν και Μάντζουκιτς δεν έβρισκαν δίχτυα ούτε με… αίτηση και η Έμπολι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησε το παιχνίδι (0-0).

Ωστόσο, με το ξεκίνημα της επανάληψης (52’) ο Σκορούπσκι έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στη Γιουβέντους. Και δεκατρία λεπτά αργότερα ο Άλεξ Σάντρο σκόραρε, διαμορφώνοντας το 2-0 και χαρίζοντας το τρίποντο στη «μεγάλη κυρία».