Ισπανία

Ούτε του… παπά!

Αν της έλεγαν πριν το ματς με τη Γρανάδα ότι θα έφερνε ισοπαλία, η Εσπανιόλ θα… ξίνιζε. Έτσι όπως πήγε όμως το ματς με την ουραγό, οι Καταλανοί πρέπει να ‘ναι κι ευχαριστημένοι που δεν έχασαν (1-1).

Μ’ έναν ανέλπιστο βαθμό μπορεί να παρηγορηθεί η Εσπανιόλ για το ότι δεν κατάφερε να νικήσει την ουραγό της Primera Division.

Με κάκιστη απόδοση και το παιχνίδι να τους στραβώνει για τα καλά μέσα σε λίγα λεπτά, οι Καταλανοί κατάφεραν σε «νεκρό χρόνο» να πάρουν το 1-1 από τη Γρανάδα.

Χωρίς ν’ απειλήσουν την αντίπαλό τους, οι παίκτες του Σέρχιο Γκονζάλεθ σπατάλησαν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου, δε, έχασαν σε λίγα λεπτά τη γη κάτω από τα πόδια τους. Γιατί πρώτα ο Μπαμπίν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (στο 58’) και λίγο αργότερα ο Κορέα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (69’).

Παρόλα αυτά η Εσπανιόλ δεν παραιτήθηκε. Βγήκε μαζικά μπροστά. Και χάρη σ’ ένα γκολ του Καϊσέδο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων απέτρεψε την τέταρτη ήττα της στα πέντε τελευταία παιχνίδια (και την πρώτη νίκη της Γρανάδα από τις 30 Αυγούστου).