Κύπρος

Έριξε πεντάρα η Πάφος και… τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Συνεχίζεται το… τρενάκι στην κορυφή του πρωταθλήματος Κύπρου, με την Πάφο να επικρατεί 5-2 του Ακρίτα Χλώρακα και να πιάνει ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ Λάρνακας.

Συνεχίζεται ο… χαμός στο κυπριακό πρωτάθλημα. Η Πάφος διέλυσε με 5-2 τον Ακρίτα Χλώρακα και έφτασε τους 37 βαθμούς, πιάνοντας στην κορυφή τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ Λάρνακας.

Ο Κβίντα στο 16’ άνοιξε το σκορ για την Πάφο, με τον Βαλακάρι στο 40ο λεπτό να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση πριν βγει το ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρη στα τέρματα των Ρετζινάλντο και Ελ Γιεμιλί.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ποιότητα των γηπεδούχων φάνηκε. Ο Ζάιρο πήρε το… όπλο του, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 67’ και σκόραρε εκ νέου στο 85’ για το 4-2, με τον Αλ Γκαντιουί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Την ίδια ώρα, η ΑΕ Λεμεσού λύγισε με 2-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία. Ο Παπαφώτης άνοιξε το σκορ στο 28’, με τον Μπεραχίνο να βρίσκει δίχτυα στο 89’ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.