Κύπρος

Παρέμεινε σε απόσταση «βολής» από την κορυφή η Πάφος, επαγγελματική νίκη για ΑΕ Λεμεσού

Η Πάφος ξεπέρασε το εμπόδιο της Δόξας Κατωκοπιάς (3-1) και παρέμεινε στο -3 από την κορυφή τη στιγμή που η ΑΕ Λεμεσού, επικρατούσε με επαγγελματικό τρόπο (2-0) της Καρμιώτισσας.

Δεν το βάζει κάτω η Πάφος! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν κυνική απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς, επικρατώντας 3-1 και παρέμεινε στο -3 από την κορυφή και την ΑΕΚ Λάρνακας, έπειτα από 20 αγωνιστικές στο κυπριακό πρωτάθλημα. Επιστροφή στις νίκες και για την ΑΕ Λεμεσού, η οποία με λύγισε την μαχητική Καρμιώτισσα με σκορ 2-0.

Στο «Στέλιος Κυριακίδης» της Πάφου, η ομώνυμη ομάδα χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να προηγηθεί στο σκορ απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Ζάιρο έπειτα από θαυμάσια πάσα του Χέσταντ, πλάσαρε ιδανικά τον Σισκόφσκι ανοίγοντας το σκορ.

Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του στο 33' σε ένα γκολ «καρμπόν» μετά από δεύτερη ασίστ του Χέσταντ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του ματς όταν μετά τη σέντρα του Ασαμόα, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μπάιριτς που με αυτογκόλ μείωσε σε 2-1 για την Δόξα, σκορ που έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έτσι στο 62' κατάφερε να τελειώσει ουσιαστικά το ματς. Ο Χέσταντ πήρε την μπάλα από τον Σεμέδο, έστρωσε στον Κανέ που με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη Λεμεσό η ΑΕΛ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καρμιώτισσα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη έπειτα από όμορφο συνδυασμό του Μιλιντσεάνου με τον Μιραλάς, πήρε προβάδισμα στο 46' χάρη σε υπέροχο πλασέ του Βέλγου.

Στις καθυστερήσεις ο Μιλιτσεάνου από δημιουργός έγινε εκτελεστής γράφοντας το 2-0 για την ΑΕ Λεμεσού σε ένα ματς θρίλερ.