Euro 2016

Πανηγυρίζει και η Ρουμανία!

Η Ρουμανία είναι η δεύτερη ομάδα που πήρε την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016 από τον όμιλο της Εθνικής, καθώς το εμπόδιο των Νήσων Φερόε ήταν γι’ αυτήν πολύ χαμηλό (3-0). Πρώτη η Βόρεια Ιρλανδία.

Εμείς μένουμε εδώ, αυτή όμως θα πάνε στη Γαλλία.

Μετά την Βόρεια Ιρλανδία που πήρε την πρόκριση για το Euro 2016 την περασμένη Παρασκευή με τη νίκη επί της Εθνικής ακολούθησε σήμερα η Ρουμανία με το άνετο εκτός έδρας 3-0 επί των Νήσων Φερόε στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Την πρώτη θέση «σφράγισε» η ομάδα του Ο' Νιλ με το 1-1 στη Φινλανδία. Τρίτη η Ουγγαρία που ίσως αγωνιστεί κατευθείαν στα τελικά ως καλύτερη τρίτη. Σε διαφορετική περίπτωση θα έχει δεύτερη ευκαιρία μέσω των μπαράζ.

Η 10η αγωνιστική του 6ου ομίλου

Ελλάδα-Ουγγαρία 4-3
(5' Σταφυλλίδης, 57' Ταχτσίδης, 79' Μήτρογλου, 86' Κονέ-26' Λόβρενξιξ, 54', 76' Νέμεθ)

Ελλάδα 6

Δύο γκολ για τους Ρουμάνους σημείωσε ο Μπουντέσκου, το πρώτο μόλις στο τέταρτο λεπτό με κεφαλιά και στο 45’ με εντυπωσιακό τρόπο, κάνοντας δυνατό σουτ από τα δεξιά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαξίμ στο 83ο λεπτό.

Η Βόρεια Ιρλανδία άγγιξε τη νίκη κόντρα στην Φινλανδία, αλλά δεν τη «χάλασε» το γεγονός ότι δεν ήρθε (1-1). Προηγήθηκε στο 31’ με τον Κάθκαρτ να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο Αραγιούρι ισοφάρισε με σουτ στο 87ο λεπτό. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι και με αυτόν τον τρόπο τερμάτισαν στην κορυφή του ομίλου τους.