Euro 2016

Παράσταση για έναν… Μπέιλ!

Αποφασισμένος να οδηγήσει την Ουαλία στο Euro της Γαλλίας είναι ο Γκάρεθ Μπέιλ. Ο 25χρονος καθάρισε το Ισραήλ (3-0)στη Χάιφα, φέρνοντας την ομάδα του στην 1η θέση. Παραδόθηκε η Κύπρος (5-0) στο Βέλγιο

Στις πλάτες του Γκάρεθ Μπέιλ η Ουαλία. Η ομάδα του Κόλεμαν με οδηγό τον μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το ντέρμπι με το Ισραήλ, επικρατώντας 3-0 εκτός έδρας και πλέον είναι οδηγός στον δεύτερο όμιλο των προκριματικών για το Euro της Γαλλίας.

Σε ένα σημείο όπου οι φιλοεξνούμενοι πιέζονταν στη Χάιφα, ο 25χρονος ξεκλείδωσε με έξυπνη ασίστ την αντίπαλη άμυνα, χαρίζοντας στον Ράμσεϊ το 1-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, ο Μπέιλ με φάουλ-κεραυνό έκανε το 2-0 για τους Ουαλούς, που κλείδωσαν τη νίκη με την αποβολή του Τίμπι στο 51ο λεπτό. Το «κερασάκι στην τούρτα» των φιλοξενούμενων έβαλε και πάλι ο άσος της Ρεάλ στο 77’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Είκοσι λεπτά άντεξε η Κύπρος στην πίεση των Βέλγων. Οι παίκτες του Βίλμοτς μπήκαν αφηνιασμένοι στις Βρυξέλες και όταν άνοιξαν το σκορ (με τον Φελαϊνί), όλα έγιναν εύκολα και έφτασαν στο 5-0.

Τον δρόμο προς τη νίκη, που έπειτα από την ήττα των Ισραηλινών, ξαναέβαλε στο κόλπο τους «κόκκινους διαβόλους» άνοιξε ο μέσος της Γιουνάιτεντ στο 21’. Στη συνέχεια, ο Μπεντέκε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (35’), ενώ ένα δίλεπτο αδράνειας (66’ και 67’) στην άμυνα της ομάδας του Χριστοδούλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 (Φελαϊνί και Αζάρ). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπατσουαγί στο 80ο λεπτό.