Γαλλία

Φορτσάτη Παρί Σεν Ζερμέν, μετέτρεψε σε… περίπατο την αναμέτρησή της με τη Λιόν

Ερχόμενη με… φόρα από τον θρίαμβό της επί της Μπαρτσελόνα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με το εμφατικό 4-1 τη Λιόν για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1!

Ήρθε… φορτσάτη από τη μεσοβδόμαδή πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League, παρασύροντας τη Λιόν στο «Παρκ ντε Πρενς» η Παρί Σεν Ζερμέν!

Λίγα εικοσιτετράωρα μετά τον θρίαμβό της επί της Μπαρτσελόνα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην αποψινή της αντίπαλο για την 30ή αγωνιστική της γαλλικής Ligue 1, πανηγυρίζοντας τη νίκη με το εμφατικό 4-1, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο!

Έτσι, η Παρί παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της (+11 από Μονακό, +12 από Μπρεστ και +13 από Λιλ), ενώ η Λιόν παρέμεινε εκτός των θέσεων που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι πρωταθλητές… έδειξαν τα δόντια τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ στο 3ο κιόλας λεπτό, όταν μετά από γύρισμα ο Μάτιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ 6’ έγινε και το 2-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ασένσιο, πρώτη κεφαλιά του Μπαρκολά και τελείωμα του Μπεράλδο.

Η Παρί δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με τον Γκονσάλο Ράμος να διαμορφώνει το 3-0 στο 32’, με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Χακίμι, ενώ η Λιόν έδειξε σημάδια ζωής στο 37’, όταν ο Νουάμα έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και μείωσε σε 3-1 με όμορφο συρτό σουτ. Ωστόσο, ο Ράμος σκόραρε ξανά στο 42’, αυτή τη φορά με προβολή, μετά από αντεπίθεση και ασίστ πάρε-βάλε του Ασένσιο! Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο ημίχρονο, με την Παρί να διαχειρίζεται το μεγάλο της προβάδισμα και να πανηγυρίζει τη νίκη με το εμφατικό 4-1!