Γαλλία

Διέλυσε σε ένα τετράλεπτο την Μονπελιέ η Παρί

Χάρη σε ένα σούπερ τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εντός έδρας της Μονπελιέ με σκορ 4-0 και αποσπάστηκε στο +3 από την Λιλ.

Χωρίς να… ιδρώσει, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε σπουδαία νίκη στο «Παρκ ντε Πρενς» κόντρα στη Μονπελιέ με σκορ 4-0, ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πήρε αέρα τριών πόντων από την δεύτερη Λιλ.

Στο ματς για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, οι φιλοξενούμενοι έμεινα από το 16’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γιόνας Όμλιν με απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτή την κατάσταση εκμεταλλεύτηκε στο 34’ ο Κιλιάν Εμπαπέ, ανοίγοντας το σκορ με όμορφη ενέργεια και ασίστ του Άνχελ Ντι Μαρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για να πετύχουν ένα ακόμα γκολ και να καθαρίσουν το παιχνίδι, Νεϊμάρ (60’), Ικάρντι (61’) και Εμπαπέ (63’), πέτυχαν τρία σε τέσσερα λεπτά και οδήγησαν τους Παριζιάνους στο θρίαμβο.