Πορτογαλία

«Πάρτι» της Μπενφίκα στο Πάσος ντε Φερέιρα

Η Πάσος Φερέιρα έμεινε με δέκα παίκτες στο 22' και η Μπενφίκα δεν έδειξε κανένα έλεος επικρατώντας 5-0 στην έδρα της αντιπάλου της.

Κάτι παραπάνω από εύκολη αποδείχτηκε η αποστολή της Μπενφίκα στην έδρα της Πάσος Φερέιρα το Σάββατο (10/4) για την 26η αγωνιστική της Primeira Liga, με την ομάδα της Λισαβόνας να επικρατεί 5-0! Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, ο οποίος παρέμεινε στον πάγκο, ήταν ο Σεφέροβιτς με δύο τέρματα και ισάριθμες ασίστ.

Καθοριστικό παράγοντα για την 6η διαδοχική νίκη της Μπενφίκα στο πρωτάθλημα διαδραμάτισε η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε στο 22' ο Εουστάκιο των γηπεδούχων. Ένα αποτέλεσμα που επανέφερε την Μπενφίκα στην 3η θέση (57β.) και στο -3 από τη 2η Πόρτο, με την Πάσος να μένει με 44 πόντους.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 38' με το διαγώνιο σουτ του Γκονσάλβες. Με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ακόμα δύο τέρματα πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά, με τον Ράφα Σίλβα στο 45' και εν συνεχεία στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο «σκάψιμο» του Σεφέροβιτς.

Η Μπενφίκα διατήρησε τον πλήρη έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, με τους Σεφέροβιτς (78') και Νούνιεθ (89') να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.