Ισπανία

Πεντάρα ελπίδας η Μαγιόρκα

Οι νησιώτες διέσυραν με σκορ 5-1 τη Θέλτα στο ματς… χωρίς αύριο και διατήρησαν τις ελπίδες για παραμονή στην Primera Division.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η Μαγιόρκα συνέτριψε με σκορ 5-1 τη Θέλτα στο «do or die» παιχνίδι για την παραμονή στην Primera Division και διατήρησε τις ελπίδες της, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Οι νησιώτες παραμένουν μεν στη 18η θέση και κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά πλέον έχουν 29 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την ομάδα του Βίγκο, η οποία δεν μπορεί πλέον να αισθάνεται άνετα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με πέναλτι του Μπούντιμιρ, σε μια φάση που δεν υπάρχει καμία ανατροπή, παρότι ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον VAR. Στο 27’ ο Ερνάντες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 41’ ο Πότσο έκανε το 3-0. Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50’, ο Άσπας μείωσε σε 3-1 με πέναλτι, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μπούντιμιρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σεβίγια στο 60’.