Copa America

Πέρασε… αέρα στα ημιτελικά η Αργεντινή (video)

Άνετα επικράτησε η Αργεντινή με σκορ 4-1 της Βενεζουέλας και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του επετειακού Κόπα Αμέρικα, όπου θα αντιμετωπίσει τις διοργανώτριες ΗΠΑ.

Στην ημιτελική φάση του επετειακού Κόπα Αμέρικα προκρίθηκε η Αργεντινής, καθώς επικράτησε με σκορ 4-1 της Βενεζουέλας.

Η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε μόλις στο 8’ με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και ο διεθνής άσος διπλασίασε τα τέρματά του είκοσι λεπτά αργότερα.

Στο 44’ οι Βενεζουελάνοι είχαν την ευκαιρία να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως ο Σέιχα εκτέλεσε με τραγικό τρόπο το πέναλτι που είχε κερδίσει λίγο νωρίτερα ο Ζόσε Μαρτίνες.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Λιονέλ Μέσι να σκοράρει στο 60’ και να γράψει ιστορία, αφού έφτασε τα 54 γκολ με την Αργεντινή, όσα και ο Μπατιστούτα, που χρειάστηκε όμως 11 χρόνια, και 33 παιχνίδια λιγότερα για να φτάσει σε αυτή την επίδοση.

Η Βενεζουέλα μείωσε σε 31 στο 70 και στο επόμενο ακριβώς λεπτό οι Αργεντινοί με δημιουργό τον Μέσι και εκτελεστή τον Λαμέλα έγραψαν το τελικό 4-1.