Oλλανδία

Πέρασε και από την Μπρέντα η ασταμάτητη Αϊντχόφεν

Την έβδομη νίκη της στις επτά πρώτες αγωνιστικές πανηγύρισε η Αϊντχόφεν, που πέρασε και από την έδρα της Μπρέντα (0-2).

Το νικηφόρο σερί συνεχίζεται για την Αϊντχόφεν, η οποία κέρδισε 2-0 στην έδρα της ουραγού Μπρέντα για να πετύχει το «7 στα 7» και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Eredivisie.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να επιβάλουν το ρυθμό τους, αλλά η Μπρέντα εμφανίστηκε ανώτερη του αναμενομένου. Η PSV είχε την κατοχή της μπάλας και τελικά πήρε το προβάδισμα στο 47’, όταν μετά από υπέροχη συρτή σέντρα του Ανχελίνο από τα αριστερά, ο Ντε Γιονγκ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έκανε το 0-1.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μάλεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (92') μετά από πανέμορφη ενέργεια και ασίστ του Μπεργκβάιν από τα δεξιά.

Έτσι, η Αϊντχόφεν έφτασε στους 21 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την 5η διαδοχική ήττα τους και έχουν κολλήσει στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο έτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, Χέρενφεν και Νταν Χάαγκ μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με το μεταξύ τους παιχνίδι στην έδρα της πρώτης να λήγει ισόπαλο 1-1. Οι καλές ευκαιρίες ερχόντουσαν με το... σταγονόμετρο σε μία μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση.

Ο Βλαπ έβαλε μπροστά στο σκορ τη γηπεδούχο με ωραίο τελείωμα στο 31’, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 45’ μετά από σέντρα του Ελ Καγιατί και καρφωτή κεφαλιά του Νέτσιντ. Στο δεύτερο μέρος δεν έγινε ούτε ένα σουτ στον στόχο και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι και το τελευταία σφύριγμα του διαιτητή.