Πορτογαλία

Γλύτωσε το «έμφραγμα» στο φινάλε και έπιασε εκ νέου κορυφή η Σπόρτινγκ Λισαβόνας!

Με τον Παουλίνιο να σκοράρει στο 80ο λεπτό, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέφυγε την γκέλα στην έδρα της Πορτιμονένσε (1-2), ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Πρωτοχρονιά στην κορυφή της Liga Portugal θα κάνει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας!

Η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ τα... χρειάστηκε το βράδυ του Σαββάτου στην έδρα της Πορτιμονένσε, ωστόσο, στο φινάλε βρήκε τον τρόπο να φύγει με το διπλό (1-2) και να ανέβει εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά το πέρας των πρώτων 15 αγωνιστικών.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Γιόκερες στο 59 λεπτό, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα η απάντηση των γηπεδούχων με τον Ρέλβας. Στη συνέχεια, η Σπόρτινγκ πίεσε για το γκολ νίκης, το οποίο και βρήκε τελικώς στο 80ο λεπτό με τον Παουλίνιο.

Έτσι, η ομάδα της Λισαβώνας ανέβηκε στην πρώτη θέση με 37 βαθμούς, αφήνοντας την Μπενφίκα στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή.