Πορτογαλία

Ισόπαλο το ντέρμπι με κερδισμένη τη… Σπόρτινγκ!

Ήταν πιο επικίνδυνη, προηγήθηκε, έπαιζε με παίκτη παραπάνω, αλλά ούτε τώρα η Μπενφίκα κατάφερε να επικρατήσει της Πόρτο, μένοντας στο 1-1 στο «Ντραγκάο».

Ισοπαλία με υπογραφή… Σέρτζιο Κονσεϊσάο.

Η Πόρτο παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση, μπόρεσε να «βραχυκυκλώσει» την Μπενφίκα στο «Ντραγκάο», παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), παίζοντας μάλιστα με 10 παίκτες για 25 λεπτά.

Με αυτό το αποτέλεσμα «δράκοι» και «αετοί» πήγαν στους 32 βαθμούς και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την εντός έδρας γκέλα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας που έμεινε νωρίτερα στο 1-1 κόντρα στη Ρίο Άβε και έτσι θα παραμείνει στο +4 από τους διώκτες της.

Σε ό,τι το ματς, η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την έναρξη του αγώνα και βρήκε το γκολ στο 17’ με τον Γκριμάλδο, ωστόσο οι… παιδικές ασθένειες που τη χαρακτηρίζουν τη φετινή περίοδο έκαναν την εμφάνισή τους.

Μόλις οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ταρεμί έκανε το 1-1, βάζοντας… φρένο στον ενθουσιασμό των φιλοξενούμενων. Στο 73’ ο σκόρερ της Πόρτο είδε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα, αλλά η Μπενφίκα στα επόμενα 25 λεπτά (οχτώ λεπτά καθυστερήσεις) δεν μπόρεσε να βρει το τέρμα της νίκης, αποτυγχάνοντας για τέταρτο συνεχόμενο ματς να πάρει τη νίκη κόντρα στην Πόρτο.