Πορτογαλία

Νέα γκέλα για την Πόρτο κόντρα στην Μποαβίστα

Η Πόρτο παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας στην Μποαβίστα (2-2) και πλέον μπορεί να βρεθεί στο -10 από την Σπόρτινγκ. Τρίτο σερί «Χ» για τους «δράκους».

Τρίτη σερί ισοπαλία έφερε η Πόρτο για το πρωτάθλημα Πορτογαλίας, αυτή τη φορά στο «Ντραγκάο» κόντρα στη Μποαβίστα με σκορ 2-2. Στο -10 από την κορυφή μπορεί να βρεθεί η ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο, αν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κερδίσει τη Δευτέρα (15/2) την Πάσος Φερέιρα.

Οι «δράκοι» βρέθηκαν κοντά στην ήττα, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και μέχρι το 82' με 2-1.

Η Μποαβίστα προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με τον Πορόζο (1-0) και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Έλις στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πόρτο κατάφερε να σώσει τα προσχήματα, ακόμη και να φτάσει στη νίκη-ανατροπή, κάτι όμως που δεν κατάφερε τελικά.

Αρχικά μείωσε στο 54' με τον Ταρεμί σε 2-1 και στο 82' έφτασε στην ισοφάριση (2-2) με το πέναλτι του Σέρζιο Ολιβέιρα. Μάλιστα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 86ο, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο αριστερό δοκάρι στην εκτέλεση του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εβανίλνσον σκόραρε για την Πόρτο, αλλά στο VAR φάνηκε πως η μπάλα ακούμπησε στο χέρι του κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Φαρένσε πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», φεύγοντας με τεράστιο διπλό από την έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα (2-3). Αποτέλεσμα που «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα την ομάδα του Ζορζέ Κόστα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Πίντο (51') και Γκαλτ (62'), ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μέσα σε ένα 15λεπτο (68', 83'). Το γκολ της λύτρωσης ήρθε στο 86' με αυτογκόλ του Μέντες.

Από εντός έδρας στραπάτσο προέρχεται η Γκιμαράες, η οποία γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Ρίο Άβε. Αγνώριστη η ομάδα του Ενρίκες, έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη που κάνει για είσοδο στην πεντάδα και στα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντάλα Γκέρσον με δύο ασίστ και ένα γκολ, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του την πέμπτη νίκη της σεζόν.