Πορτογαλία

Όρθια με ηγέτη Γκιόκερες στο Ντραγκάο και αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ!

Η Σπόρτινγκ βρήκε δύο γκολ με τον Γκιόκερες στο φινάλε του αγώνα, απέφυγε την ήττα στην έδρα της Πόρτο και αγκαλιάζει το πρωτάθλημα.

Ηγέτης Γκιόκερες την οδηγεί! Η Σπόρτινγκ έχανε με 2-0 από την Πόρτο μέχρι λίγο πριν το φινάλε, ωστόσο με δυο γκολ του Σουηδού σε διάστημα ενός λεπτού, τα «λιοντάρια» αγκαλιάζουν το πρωτάθλημα (2-2)!

Δυνατά μπήκε η Πόρτο με τον Εβανίλσον μόλις στο 7ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ο Πεπέ στο 41’ έκανε το 2-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί, αλλά δυσκολευόταν να βρει το γκολ που θα την έβαζε σε διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Ωστόσο ο Γκιόκερες πήρε το όπλο του και με δυο γκολ, πρώτα στο 87’ και μετά στο 88΄ ξέρανε τους «δράκους» και χάρισε σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του στη μάχη του τίτλου, αφού πλέον βρίσκεται στο +5 από την 2η Μπενφίκα και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσει τον τίτλο!