Πορτογαλία

Υποβιβάστηκε η Μορεϊρένσε των Σα Πίντο, Μιραλάς και Παουλίνιο - Ανέβηκε η Τσάβες

Νίκησε η Μορεϊρένσε, πανηγύρισε η Τσάβες. Η ομάδα των Σα Πίντο, Μιραλάς και Παουλίνιο επικράτησε 1-0, αλλά υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία μετά από οκτώ χρόνια.

Υποβιβάστηκε η Μορεϊρένσε, ανέβηκε στην Primeira Liga η Τσάβες. Οι «Conegos» επικράτησαν 1-0 εντός έδρας, αλλά αποχαιρέτησαν την κατηγορία, καθώς δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το 2-0 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Σα Πίντο (πρώην προπονητής των Ατρομήτου και ΟΦΗ), πέτυχε το μοναδικό της τέρμα στο 25ο λεπτό με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Παουλίνιο, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε σε θέση δεξιού εξτρέμ. Στο άπιαστο σουτ του δεν ήταν δυνατόν να αντιδράσει καλύτερα ο Βίτορ, ο οποίος μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυά του.

Ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Κέβιν Μιραλάς, αγωνιζόμενος από το 71ο λεπτό και μετά. Έτσι μπήκε τέλος στο σερί της Μορεϊρένσε με οκτώ σερί παρουσίες στην Primeira Liga, ενώ η Τσάβες επιστρέφει σε αυτήν μετά τη σεζόν 2018-19.