Μουντιάλ 2022

«Πάτησε» τη Σλοβενία η Κύπρος

Με «χρυσό σκόρερ» τον Πίττα, η Κύπρος νίκησε 1-0 τη Σλοβενία στο ΓΣΠ.

Τεράστια νίκη, την πρώτη στον 8ο όμιλο της ευρωπαϊκή ζώνης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, πέτυχε η Κύπρος. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου επικράτησε 1-0 της Σλοβενίας στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και έφτασε τους 4 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλό της στους 3.

«Χρυσός» σκόρερ για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Ιωάννης Πίττας, ο οποίος πέτυχε στο 42’ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με δυνατό σουτ. Ο ίδιος παίκτης έχασε μια ακόμη σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της ομάδας του στο 86’, αλλά αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Όμπλακ.

Το ματς:

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίωρο στη Λευκωσία. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 36’ με τον Κούρτιτς, αλλά ο Μιχαήλ αντέδρασε σωστά. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Παπουλής έδωσε τη μπάλα στον Πίττα, ο οποίος έκανε φοβερή ενέργεια και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του Όμπλακ για το 1-0.

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μπήκαν με διάθεση να κρατήσουν το πολυπόθητο γκολ. Η διαχείριση ήταν εξαιρετική, αφού η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Μιχαήλ ήταν στο σουτ του Μπάλοβετς στο 72’. Οι Σλοβένοι αύξησαν την πίεση στα τελευταία λεπτά, αλλά αυτοί που έχασαν τεράστια ευκαιρία για γκολ ήταν οι Κύπριοι στο 86’ με τον Πίττα, που νικήθηκε αυτή τη φορά από τον Όμπλακ. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι έτσι η Κύπρος πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.