Copa America

Πρόκριση για ΗΠΑ, έχασε την πρωτιά η Κολομβία (vids)

Την πρωτιά στον 1ο όμιλο έχασε η Κολομβία με την ήττα από την Κόστα Ρίκα, ενώ οι ΗΠΑ κατάφεραν να προκριθούν στα προημιτελικά του επετειακού Κόπα Αμέρικα (με την επικράτηση επί της Παραγουάης).

Με το γκολ του Ντέμπσι στο 27’ οι ΗΠΑ επικράτησαν με σκορ 1-0 της Παραγουάης και προκρίθηκαν στους «8» του Κόπα Αμέρικα.

Μάλιστα, οι Αμερικάνοι εξασφάλισαν την πρωτιά στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης μετά την ήττα (2-3) της Κολομβίας από την Κόστα Ρίκα, σε ένα από τα πιο… χορταστικά ματς του τουρνουά.

Η Κόστα Ρίκα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με την Κολομβία να απαντάει άμεσα με τον Φάμπρα στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ο ίδιος παίκτης στο 34’ έβαλε αυτογκόλ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Κοσταρικανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπόρχες έκανε το 3-1 στο 58’ για την ομάδα του Όσκαρ Ραμίρες και ο Μάρλος Μορένο μείωσε σε 3-2 στο 73’.