Oλλανδία

Πρόκριση με... ζόρι για Άγιαξ, εύκολα η Αλκμάαρ

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας πήραν Άγιαξ και Αλκμάαρ, παρότι αγχώθηκαν από τους υποδεέστερους αντιπάλους τους.

Τα βρήκε σκούρα ο Άγιαξ, «καθάρισε» εύκολα η Αλκμάαρ και πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Στην αναμέτρηση Τέλσταρ-Άγιαξ, ο Αίαντας με τον Νόα Λανγκ στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ και ο Ντεστ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του τρία λεπτά αργότερα. Στο 44΄όμως η φιλοξενούμενη έβγαλε αντίδραση και με τον Κόρπερσεκ μείωσε στο σκορ, κάνοντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ μπήκε δυνατά, με τον Έκελενκαμπ να κάνει το 1-3. Στο 57’ ο Ντεστ αύξησε στο 1-4 το σκορ και τρία λεπτά αργότερα η Τέλσταρ με τον Μπεναμάρ να μείωσε στο 2-4 και ο Καρσούχ στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Στο άλλο ματς, η Αλκμάαρ «διέλυσε» την Γκρένε Στερ με 3-0, με την γηπεδούχο να σκοράρει και τις τρεις φορές στο δεύτερο μέρος και να «πετάει» έξω την Γκρένε.

Στο 60’ ο Ντρούιφ άνοιξε το σκορ, με τον Σβένσον δυο λεπτά μετά να διπλασιάζει τα τέρματα και τον Ντάνι ντε Βιτ στο 67’ να «κλειδώνει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Η Χέρακλες επικράτησε 3-0 της Ντόρτντρεχτ και η Βίλεμ νίκησε με 3-0 την Σπάρτα Ρότερνταμ, έχοντας σκόρερ του πρώτου τέρματος τον Παυλίδη.