Ισπανία

Προσγείωσε απότομα τη Σεβίλλη η Λεγανές του Σιόβα

Μπορεί στην Ευρώπη να προελαύνει, ωστόσο στην Ισπανία η Σεβίλλη τα βρίσκει… μπαστούνια γνωρίζοντας εκτός έδρας ήττα από τη Λεγανές με 2-1. Βασικός αγωνίστηκε ο Σιόβας.

Απότομη προσγείωση στην ισπανική πραγματικότητα υπέστη η Σεβίλλη!

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν μείνει στο… Μάντσεστερ και την ιστορική πρόκριση στους «8» του Champions League, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν εκτός έδρας από τη Λεγανές με 2-1 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της La Liga.

Με το Σιόβα να αγωνίζεται βασικός, η ομάδα της Μαδρίτης ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 41’ όταν ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ναμπίλ Ελ Ζαρ έκανε τη σέντρα στον Μπουστίνθα και αυτός με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τη Σεβίλλη στο 69’ όταν ο Εράσο, είπε… ευχαριστώ στο παράλληλο γύρισμα του Ντιέγκο Ρίκο και έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων (2-0).

Η ομάδα της Ανδαλουσίας στα επόμενα λεπτά έψαξε το τέρμα που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι, ωστόσο η αποβολή του Σαράμπια
έμπλεξε ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Τελικά ο Λαγιούν ήταν εκείνος που στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-1.

Με τη νίκη αυτή η Λεγανές ανέβηκε στους 36 βαθμούς, με την Σεβίλλη να μένει στους 45 και να μπλέκει σε μπελάδες στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη πεντάδα.