Oλλανδία

Πρωταθλήτρια χειμώνα με τριάρα η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν νίκησε 3-1 την Αλκμάαρ στην αυλαία του πρώτου γύρου του ολλανδικού πρωταθλήματος και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα.

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε στην Ολλανδία η Αϊντχόφεν. Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αλκμάαρ με σκορ 3-1 και έφτασε τις 16 νίκες σε 17 αγωνιστικές. Η ΑΖ αιφνιδίασε την αντίπαλό της, καθώς προηγήθηκε στο 16’ με τον Σόντγιενς, ωστόσο, η PSV αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40’ με τον Μπέργκβιν. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και έφτασαν στην ανατροπή στο 47’ με τον Σάντιλεκ, ενώ στο 84’ από το σημείο του πέναλτι ο Λοσάνο «έγραψε» το τελικό 3-1.

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια για παραμονή πέτυχε η Μπρέντα, που επικράτησε 4-2 της Χέρενφεν. Πρωταγωνιστές ήταν οι Τε Βρέντε και Ροσεβέλ, που πέτυχαν από δύο τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Ριένστρα και Φαν Μπέργκεν. Μάλιστα, ο πρώτος αποβλήθηκε στο 14’ και τον ακολούθησε στο 45’ ο Κομπαγιάσι.

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε προσωρινά η Χέρακλες, που πέρασε εύκολα με σκορ 3-0 από την έδρα της Εξέλσιορ, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Φορτούνα Σιτάρντ και Χρόνινγκεν ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο από το 45’ λόγω αποβολής του Σμιτς.