Ιταλία

Πρώτη… μάγκισσα η Ίντερ! (video)

Χαρακτήρα νικητή έβγαλε έπειτα από καιρό η Ίντερ! Παρόλο που έμειναν με δέκα, οι «νερατζούρι» πέρασαν απ’ την Μπολόνια (1-0 με γκολ του Ικάρντι) κι ανέβηκαν έστω και προσωρινά στην κορυφή της Serie A.

«Μαγκιά» ομάδας που όντως μπορεί να διεκδικήσει πρωτάθλημα έδειξε η Ίντερ!

Αφήνοντας πίσω το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα των τελευταίων αγώνων, η ομάδα του Μαντσίνι πέρασε 1-0 απ’ την Μπολόνια κι επανήλθε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στη Serie A.

Συναντώντας δυσκολία στο να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων, οι «νερατζούρι» είδαν τα πράγματα να γίνονται ακόμα πιο δύσκολα, όταν αποβλήθηκε ο Φελίπε Μέλο στο 61’.

Όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, όμως, αλλά πριν περάσουν έξι λεπτά βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Έστω κι αν χρειάστηκε να προηγηθεί μια «γκέλα» του Φεράρι, απ’ την οποία επωφελήθηκε ο Λιάγιτς, πριν σερβίρει έτοιμη δουλειά στον Ικάρντι.

Αφού το έβαλε λοιπόν, το μόνο που χρειαζόταν πλέον η Ίντερ ήταν να προστατεύσει το σκορ. Κάτι που κατάφερε (χάρη και σε μια μεγάλη απόκρουση του Χαντάνοβιτς στις καθυστερήσεις), παίρνοντας τελικά το διπλό κι επιστρέφοντας -εν αναμονή και των αυριανών αγώνων- στην κορυφή.