Ισπανία

Φουλ για La Liga η Ζιρόνα

Η Ζιρόνα επικράτησε 2-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο με ανατροπή και έγινε το απόλυτο φαβορί για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Πλέον έχουμε φαβορί για την άνοδο στη La Liga. Στο πρώτο μπαράζ ανάμεσα στη Ράγιο Βαγιεκάνο και τη Ζιρόνα, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-1 με ανατροπή και έχουν το πάνω χέρι για την επιστροφή στην πρώτη κατηγορία.

Ο Ισί άνοιξε το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό, κεραυνοβολώντας την αντίπαλη εστία έπειτα από αλλεπάλληλα λάθη της αντίπαλης άμυνας, τα οποία ξεκίνησαν από ασταθή επέμβαση του Χουάν Κάρλος.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να φέρουν τούμπα την κατάσταση πριν καν φύγει το ημίχρονο, αλλά το κατάφεραν με την έναρξη του δευτέρου. Ο Φρανκέσα ισοφάρισε στο 42’ με πλασέ στο γύρισμα του Σιλά, ενώ στο 46’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ μετά από νέα πετυχημένη αντεπίθεση για την ομάδα του Φρανθίθκο. Οι παίκτες της Ζιρόνα είχαν πανηγυρίσει και στο 45’ το 2-1, αλλά δεν μέτρησε γκολ του Μπούστος, καθώς προηγήθηκε χέρι.

Σε επτά βράδια από σήμερα θα διεξαχθεί στην έδρα της Ζιρόνα η ρεβάνς των δύο ομάδων που θα κρίνει οριστικά ποια ομάδα εκ των δύο θα αγωνιστεί στη La Liga τη νέα σεζόν.