Ισπανία

Έκοψε τα «φτερά» της Μπιλμπάο και πάτησε εξάδα η Μπέτις!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ονειρευόταν να πιάσει την Ατλέτικο Μαδρίτης στην τέταρτη θέση, ωστόσο η Ρεάλ Μπέτις δεν της άφησε περιθώρια και τη νίκησε με σκορ 3-1, φτάνοντας στην έκτη θέση!

Σπουδαία νίκη για τη Ρεάλ Μπέτις!

Η ομάδα της Σεβίλλης δεν άφησε περιθώρια στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και τη νίκησε με σκορ 3-1, ξεπερνώντας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και μένοντας μόνη εκτή στη βαθμολογία της LaLiga!

Από την άλλη πλευρά, οι Βάσκοι ονειρεύονταν να πιάσουν στην 4η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης μετά την «γκέλα» της τελευταίας κόντρα στην Αλμερία (2-2), ωστόσο δεν το κατάφεραν και είδαν μάλιστα τη διαφορά τους από τους «ροχιμπλάνκος» να ανοίγει στους 3 πόντους, αν και ακόμη όλα είναι ανοιχτά.

Από πολύ νωρίς, η Μπέτις έδειξε πως ήθελε να αποτελέσει το «αφεντικό» του αγώνα, και πήραν προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Τσίμι Άβιλα, ενώ στο 38' μπήκαν μπροστά 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Γιούρι Μπερσίς.

Η προσπάθεια της Μπιλμπάο να ξαναμπεί στο ματς έγινε πολύ δυσκολότερη στο 40', όταν ο Νίκο Γουίλιαμς πήρε δύο κάρτες στην ίδια φάση για φάουλ και διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ωστόσο, ο Γκόρκα Γκουρουθέτα την έβαλε ξανά στο ματς λίγο πριν την ανάπαυλα. Παρόλα αυτά, οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά την αντίπαλη εστία, ενώ ο Τζόνι έβαλε στο 67' το ματς για... ύπνο κάνοντας το 3-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας νωρίτερα, η Κάντιθ έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 κόντρα στη Θέλτα, ωστόσο κατάφερε να πάρει έναν κομβικό βαθμό (2-2) χάρη σε αδιανόητη γκολάρα του Ντάρβιν Ματσίς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+10')!