Σκωτία

Αφρενάριστη για τον τίτλο η Ρέιντζερς

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ διέσυρε 5-0 τη Ρος Κάουντι και αποσπάστηκε 23 βαθμούς από τη μισητή Σέλτικ.

Χωρίς αντίπαλο παίζει στο πρωτάθλημα Σκωτίας η Ρέιντζερς, η οποία ετοιμάζεται να επιστρέψει στον θρόνο της με άκρως εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ διέσυρε και τη Ρος Κάουντι με σκορ 5-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και έφτασε τους 69 βαθμούς, όντας αήττητη (22-3-0). Πλέον, βρίσκεται στο +23 από τη μισητή Σέλτικ, η οποία έχει τρία παιχνίδια λιγότερα.

Στα του αγώνα τώρα, οι «Τζερς» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κεντ (6’) άνοιξε το σκορ και ο Χελάντερ (27’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 37’ ο Αρίμπο πέτυχε και τρίτο γκολ, κάνοντας το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν έπεσε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν άλλες δύο φορές με τους Τζακ (66’) και Γκόλντσον (81’), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Αμπερντίν επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μάδεργουελ και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Οι «Ντονς», που σκαρφάλωσαν στην 3η θέση με 42 βαθμούς, προηγήθηκαν στο 15’ με τον Χόμπαν και στο 77’ ο Κόνσινταϊν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.