Σκωτία

Ξέσπασε με «πεντάρα» και παρέμεινε στο κυνήγι της Σέλτικ η Ρέιντζερς!

Επίδειξη δύναμης από τη Ρέιντζερς στη Γλασκώβη, με την ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ να επικρατεί με το εντυπωσιακό 5-0 της τρίτης του βαθμολογικού πίνακα Χαρτς.

Τέσσερις ημέρες μετά τη βαριά ήττα από τη Σέλτικ που την έριξε από την κορυφή, η Ρέιντζερς έψαχνε αγωνιωδώς ένα ξέσπασμα και μια καλή εμφάνιση.

Το... εξιλαστήριο θύμα βρέθηκε στο πρόσωπο της Χαρτς, με την ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ να «φιλοδωρεί» με 5-0 την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premiership Σκωτίας!

Το σκορ για τους προτεστάντες άνοιξε ο Μορέλος μόλις στο 11ο λεπτό, με τον ίδιο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να κάνει το 2-0 με κοντινή προβολή. Στο 72', ο Γκλεν Καμαρά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Άρφιλντ για το 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Σακαλά με ωραίο πλασέ έπειτα από γύρισμα του Κεντ.

Αποτέλεσμα με το οποίο η Ρέιντζερς έφτασε τους 55 πόντους και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σέλτικ (56β.).