Σκωτία

Επέστρεψε με... ανατρεπτικές διαθέσεις η Ρέιντζερς

Με την αύρα του Μάικλ Μπιλ, η Ρέιντζερς επέστρεψε από την κόλαση που την έβαλε η Χιμπέρνιαν επικρατώντας 3-2

Zωντανή στο κυνήγι του τίτλου παρέμεινε η Ρέιντζερς. Η ομάδα της Γλασκόβης, επικράτησε 3-2 της Χιμπέρνιαν στο «Άιμπροξ» για την 17η αγωνιστική της Premiership και συνεχίζει να καταδιώκει την πρωτοπόρο Σέλτικ που βρίσκεται στο +6 με αγώνα περισσότερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Χιμπέρνιαν να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Πόρτεους με καρφωτή κεφαλιά. Η Ρέιντζερς, πήρε τα ηνία και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση άμεσα με τον Σακάλα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Κεντ ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 14'. Πριν κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί, η Χιμπέρνιαν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Νίσμπετ να εκμεταλλεύεται τα λάθη στην άμυνα της Ρέιντζερς κάνοντας το 2-1 που έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ρέιντζερς μπήκε αποφασισμένη να φέρει «τούμπα» το ματς. Στο 54' ο Σακάλα με μακρινό σουτ απείλησε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζακ έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 2-2.

Στο 62' η ολική ανατροπή ήρθε όταν ο Τίλμαν, πάσαρε στον Μορέλος ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 3-2 για την ομάδα του στο 63' , σκορ έμεινε ως το τέλος και έδωσε το δικαίωμα στην Ρέιντζερς να ελπίζει σε στραβοπάτημα της Σέλτικ ώστε να μειώσει τη διαφορά.