Γαλλία

Επέστρεψε στις νίκες η Ρεμς, «βυθίζοντας» τη Σεντ-Ετιέν!

Η Ρεμς επικράτησε 2-0 της ουραγού Σεντ-Ετιέν επιστρέφοντας στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις. Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Μονπελιέ στην έδρα της Μπρεστ, η οποία διατηρούσε νικηφόρο σερί 6 αγώνων.

Η Ρεμς βρήκε στο... διάβα της την ουραγό της βαθμολογίας, Σεντ-Ετιέν, και δεν είχε κανένα απολύτως θέμα να επιστρέψει στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Τουρέ από το σημείο του πέναλτι. Από την άλλη, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους «στεφανουά», οι οποίοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της απευθείας αποβολής του Μπουανγκά.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές, ωστόσο χρειάστηκαν να περιμένουν μέχρι το 89' και το τέρμα του Εμποκού για να «κλειδώσουν» το πέμπτο τρίποντο της σεζόν. Για τη Σεντ-Ετιέν, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα μετά την απομάκρυνση του Κλοντ Πιέλ, με τον υπηρεσιακό τεχνικό, Ζιλιάν Σαμπλέ, να μην παρουσιάζει καμία αγωνιστική βελτίωση στην εικόνα της ομάδας.

Στο άλλο ματς της ημέρας που διεξήχθη νωρίτερα, η Μονπελιέ πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα της Μπρεστ, επικρατώντας 4-0! Η ομάδα του Ολιβερ Νταλ' Όλιο χρειάστηκε ένα τέταρτο για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και να φτάσει τα τρία διαδοχικά τρίποντα στη Ligue 1, χάρη στα τέρματα των Γουαχί (45+1'), Μαβιντιντί (47') και Σαμπιά (60').

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Ζερμέν στο 80ο λεπτό, με τη Μονπελιέ να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση και τους 28 πόντους, σταματώντας το εντυπωσιακό σερί έξι διαδοχικών νικών των γηπεδούχων!