Γαλλία

Πέρασε από την έδρα της Ρεν με μεγάλη ανατροπή η Λιλ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να κυνηγάει από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τη Ρεν, η Λιλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-1, στη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Νίκη Ευρώπης πανηγύρισε η Λιλ, η οποία επικράτησε 3-1 με ανατροπή στην έδρα της Ρεν!

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 26 δευτερόλεπτα για να πάρουν το προβάδισμα, μετά από μεγάλο λάθος του Γιόρο και γκολ του Γκουιρί, η Λιλ κατάφερε να αντιδράσει και τελικά να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, χάρη στην οποία πλησίασε την αποψινή της αντίπαλο στους 2 βαθμούς, στη μάχη για την 5η θέση.

Η ομάδα του Φονσέκα σκόραρε μετά από 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Ντέιβιντ ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν 8 λεπτά αργότερα (59') με τον Ζεγκρόβα. Όλα έδειχναν ισοπαλία με το ματς να οδεύει προς τη λήξη του, αλλά ο Καμπελά στο 85' έφερε τα πάνω κάτω, ενώ στο 90'+3' ο Αντρέ Γκόμες ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των φιλοξενούμενων, αναγκάζοντας τη Ρεν στην πρώτη εντός έδρας ήττα της μετά από 11 παιχνίδια.