Γαλλία

Διέλυσε τη Λιόν η Ρεν, φοβερή ανατροπή η Σεντ Ετιέν!

Η Ρεν ισοπέδωσε τη Λιόν, κάνοντας τρομερό δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα (4-1). Το γύρισε στις καθυστερήσεις η Σεντ Ετιέν.

Προσγείωσε ανώμαλα τη Λιόν η Ρεν. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό (πρώην τεχνικός των «λιονέ») επικράτησε 4-1, λίγα 24ωρα μετά την εκκωφαντική νίκη τους επί της Σπάρτα Πράγας.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τη σκαστή κεφαλιά του Λαμπόρντ, ο οποίος έκανε το 1-0 στο 45’. Πάντως, κυριάρχησαν μέχρι εκείνο σημείο οι γηπεδούχοι, αλλά ήταν σε εξαιρετικό βράδυ ο Λόπες, κρατώντας το «μηδέν» σε τρεις περιπτώσεις τουλάχιστον.

Ο Τραορέ με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 στο 51’, ενώ πήρε σκυτάλη ο Τρουφέρ, ο οποίος «χτύπησε» στην κόντρα στο 76’, κάνοντας τέλειο πλασέ, ενώ στο 83’ ζευγάρωσε τα τέρματά του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Ο Πακετά μείωσε από την άσπρη βούλα στο φινάλε του αγώνα.

Νίκη με τρομερή ανατροπή για τη Σεντ Ετιέν, η οποία επικράτησε 3-2 της Κλερμόν, κάνοντας ανατροπή στις καθυστερήσεις. Οι «στεφανούα» ήταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι τις καθυστερήσεις. Κρασό (90’+1’) και Σο (90’+3’) πέτυχαν τα γκολ της ανατροπής στο τέλος.