Γαλλία

Ο Μπεν Αρφά «κάρφωσε» την πρώην

Η Μπορντό πέρασε από τη Βρετάνη, επικρατώντας 1-0 της Ρεν, χάρη σε γκολ του Χατέμ Μπεν Αρφά, που σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του.

Ο Χατέμ Μπεν Αρφά ήταν το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα μεταξύ Ρεν και Μπορντό στη Βρετάνη. Ο 33χρονος μεσοπιθετικός έκρινε το παιχνίδι, αφού με το δικό του πρώτο φετινό γκολ σε βάρος της πρώην ομάδας του, οι Γιρονδίνοι νίκησαν σκορ 1-0, στην αυλαία της 11ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, έφτασαν τους 15 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 11η θέση, αφήνοντας την αντίπαλό τους στους 18 και στην 3η.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με διάθεση να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, αλλά αυτός που βρήκε στόχο ήταν ο Χατέμ Μπεν Αρφά, ο οποίος «κάρφωσε» την πρώην ομάδα του στο 36’ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνοντας το 1-0 για τη Μπορντό. Τρία λεπτά αργότερα, η Ρεν έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ντελ Καστίγιο από τα 25 μέτρα, σταμάτησε στο δοκάρι του Κοστίλ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεν ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, παρά τις αλλαγές που έγιναν. Όμως, στο 80’ στάθηκε άτυχη για δεύτερη φορά, καθώς σε δυνατό σουτ του Ντοκού, η μπάλα χτύπησε και πάλι στο δοκάρι, αυτή τη φορά στο δεξί. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Μπορντό έφυγε με το διπλό.

Λιλ-Λοριάν (22:00)

*Η αναμέτρηση Μαρσέιγ-Νις αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στους φιλοξενούμενους.