Γενικά

Καθάρισε με τριάρα τη Ριέκα και σήκωσε το Κύπελλο η Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πήρε με άνεση το 17ο Κύπελλο Κροατίας της ιστορίας της, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Ριέκα.

Τον νόμο της επέβαλε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ! Η ομάδα του Σεργκέι Γιακίροβιτς καθάρισε με τριάρα της Ριέκα στον τελικό του Κυπέλλου Κροατίας, επικρατώντας με σκορ 3-1. Σήκωσε έτσι το 17ο τρόπαιο στην εν λόγω διοργάνωση, στην οποία είναι και πολυνίκης.

Η Ντινάμο ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθαρίζοντας από ημίχρονο. Ο Χότζα ήταν ο δημιουργός στο 1-0 του 28ου λεπτού που πέτυχε ο Σούσιτς, αλλά και αυτός που έφτιαξε το 2-0 που πέτυχε ο Μπατούρινα στο 42’.

Ο Μπουλάτ στο 82’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με τον Πέτκοβιτς να του δίνει έτοιμο γκολ, με τη Ριέκα απλώς να μειώνει και να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τέρμα του Φρουκ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το 3-1.