Ιταλία

Καυτός Ντιμπάλα τραβάει την Ρόμα στα... ψηλά!

Με τον Πάουλο Ντιμπαλα για άλλο ένα ματς να έχει ρόλο δημιουργού, η Ρόμα επικράτησε εύκολα με 2-0 της Έμπολι και έπιασε την Ίντερ στη δεύτερη θέση.

Επιστροφή στις νίκες με... καυτό Ντιμπάλα για τη Ρόμα! Με τον Αργεντινό να έχει ξανά ρόλο δημιουργού και να δίνει δύο ασίστ, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε εύκολα με 2-0 της Έμπολι και έπιασε, έστω και με ματς περισσότερο, την Ίντερ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη μέση της βαθμολογίας αλλά βρίσκονται μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Μουρίνιο από πολύ νωρίς πήρε προβάδισμα, με τον Πάουλο Ντιμπάλα να είναι… καυτός και να δημιουργεί τα γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ιμπάνιες πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αργεντινός και έκανε το 1-0, με τον Τάμι Έιμπραχαμ με τον ίδιο τρόπο ακριβώς έγραψε το 2-0 για την Ρόμα.

Η Έμπολι στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάνει κάτι και να αντιδράσει, με τους Ρωμαίους να παίρνουν μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 3η θέση και έπιασαν την Ίντερ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, βρίσκονται στην 10η θέση με 26 βαθμούς, αλλά είναι σε ασφαλή απόσταση από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο άλλο παιχνίδι νωρίτερα, η Λέτσε επικράτησε 2-0 της Κρεμονέζε και βρίσκεται στην 13η θέση ισόβαθμη με τη Γιουβέντους με 23 πόντους. Ο Μπατσιρότο στο 58’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Στρεφέτσα στο 69’ να γράψει το τελικό 2-0.