Ιταλία

«Έμφραγμα» για Λάτσιο στη Γένοβα!

Η Λάτσιο προηγήθηκε με τον Ιμόμπιλε, είχε φάσεις να τελειώσει το ματς αλλά δεν το έκανε και η Σαμπντόρια σώθηκε με γκολ του Γκαμπιαντίνι στις καθυστερήσεις (1-1).

Την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή, παρέα με τη συμπολίτισσα Ρόμα, έχασε η Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προηγήθηκε με τον Ιμόμπιλε, είχε φάσεις να τελειώσει το ματς αλλά δεν το έκανε και η Σαμπντόρια σώθηκε με γκολ του Γκαμπιαντίνι στις καθυστερήσεις (1-1).

Ο συνήθης ύποπτος Τσίρο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό ύστερα από φοβερή μπαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με το τακουνάκι. Η Λάτσιο απειλούσε συνεχώς, με τον Ιταλό σκόρερ να έχει ξανά μια μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαμπντόρια ανέβασε ρυθμό, άρχιζε να δημιουργεί κάποιες φάσεις, όμως δεν μπορούσε να μετουσιώσει καμία σε κάποιο γκολ. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι στην συνέχεια είχε την κυκλοφορία της μπάλας, έφτιαχνε ευκαιρίες και έψαχνε το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» ουσιαστικά το παιχνίδι. Η Λάτσιο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις, όταν στο 90’+3’ ο Γκαμπιαντίνι σκόραρε από κοντά και τιμώρησε την αντίπαλό του, για να χαρίσει τον βαθμό στη Σαμπντόρια.

Η Ουντινέζε επικράτησε με σκορ 1-0 της Φιορεντίνα, για την 4η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, με τους «βιόλα» να πιέζουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά να μην μπορούν να βρουν κάποιο γκολ.

Με φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, με τον Μπέτο στο 17’ να κάνει το 1-0 ύστερα από ασίστ του Ντεουλοφέου. Μέχρι το πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την Ουντινέζε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η Φιορεντίνα απειλούσε έντονα την εστία της Ουντινέζε, ψάχνοντας συνεχώς το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως δεν κατάφερε να το βρει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Με αυτή τη νίκη η Ουντινέζε βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Φιορεντίνα στη 10η με 1 νίκες, 2 ισοπαλίες και μια ήττα.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Έμπολι και Βερόνα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ο Μπαλντάντσι στο 26’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι λίγα λεπτά μετά φώναξαν για πέναλτι όταν ο Σατριάνο έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη, με το σκορ να μένει ως έχει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Έμπολι συνέχιζε να πατάει καλύτερα και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, με τη Βερόνα ωστόσο τελικά να φέρνει στα ίσα το παιχνίδι στο 69’ με τον Καλόν, ο οποίος είχε μπει αλλαγή δυο λεπτά νωρίτερα και βοήθησε την ομάδα του άμεσα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Έμπολι να μετράει την 3η της ισοπαλία στο πρωτάθλημα και τη Βερόνα να βρίσκεται από πίσω της στη βαθμολογία με 2 ήττες και 2 ισοπαλίες.