Ιταλία

Πήρε... αέρα και βύθισε τη Σαμπντόρια η Μόντσα!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Μόντσα, που επιβλήθηκε 3-0 της Σαμπντόρια εκτός έδρας και την άφησε στον πάτο της βαθμολογίας της Serie A.

Ήταν να μην κάνει την αρχή η Μόντσα!

Μετά την πρώτη τους φετινή νίκη ενάντια στη Γιουβέντους, οι νεοφώτιστοι χαμογέλασαν ξανά, νικώντας 3-0 τη Σαμπντόρια εκτός έδρας – αποτέλεσμα που άφησε τους Γενοβέζους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Serie A με δύο μόλις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από νωρίς με τον Πεσίνα, που άνοιξε το σκορ στο 11’, ενώ ο Καπράρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 67’. Το... κερασάκι ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σένσι.

Στο Σασουόλο, η τοπική ομάδα είχε εύκολο έργο κόντρα στη Σαλερνιτάνα, την οποία και διέλυσε με 5-0. Λοριεντέ (12’), Πιναμόντι (39’ πέν.), Θόρτσβεντ (53’), Αρουί (76’) και Αντίστ (90+2’) βρήκαν δίχτυα για τους «νεροβέρντι», στο πρώτο ματς του ιταλικού πρωταθλήματος που διαιτήτευσε γυναίκα.

Τέλος, στο... ντέρμπι των νεοφώτιστων, Λέτσε και Κρεμονέζε έμειναν στο 1-1. Το ματς κρίθηκε από δύο πέναλτι, με τον Τσιοφάνι να ανοίγει το σκορ στο 19’ και τον Στρεφέτσα να ισοφαρίζει στο 42’.