Πορτογαλία

Σάρωσε η Μπενφίκα και θα μείνει κορυφή

Μια εντυπωσιακή Μπενφίκα διέλυσε 4-1 την Μποαβίστα στο Οπόρτο στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 13ης αγωνιστικής της Primeira Lega και βρέθηκε προσωρινά στο +5 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπενφίκα των Οδυσσέα Βλαχοδήμου και Ανδρέα Σάμαρη σάρωσε την Μποαβίστα στο Οπόρτο 4-1 για τη 13η αγωνιστική της Primeira Lega και ανέβηκε προσωρινά στο +5 από τη δεύτερη Πόρτο, που έχει ένα ματς λιγότερο και αγωνίζεται την Κυριακή στην έδρα της Μπελενένσες, με τους «αετούς» να δείχνουν σε καλή αγωνιστική κατάσταση και να παραμένουν για δέκατο σερί ματς αήττητοι.

Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αγωνίστηκε ο διεθνής γκολκίπερ, στο 88΄αντικαταστάθηκε ο διεθνής μέσος.

Από την πλευρά τους, οι «ασπρόμαυροι» του λιμανιού έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στην προνομιούχο τετράδα, από την οποία απέχουν τώρα μόλις -2.

Οι πρωταθλητές ήταν «καταιγιστικοί» στο δεύτερο μέρος μετά το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Βινίσιους στο 36’. Στην επανάληψη, τα τέρματα των Τσέρβι στο 52΄, Βινίσιους στο 62’ και Γκάμπριελ στο 92’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.