Ισπανία

Ξέρανε την Ατλέτικο και έβαλε... μπουρλότο στη μάχη του τίτλου η Σεβίλλη!

Η Σεβίλλη «λύγισε» την Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0) και έβαλε «φωτιά» στη μάχη του τίτλου μία εβδομάδα πριν το «clasico» ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα που... καραδοκούν.

Έβαλε... φωτιά στη La liga η Σεβίλλη! Η ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγι λύγισε την Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0) που δείχνει σημάδια... υψοφοβίας και δίνει την ευκαιρία σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος!

Στο -3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης η Ρεάλ, στο -5 η Μπαρτσελόνα που υποδέχεται την Δευτέρα την Βαγιαδολίδ κι ενώ την ερχομενη εβδομάδα έχουμε το «clasico» στο «Καμπ Νόου».

Στα του ματς, η Ατλέτικο εμφανίστηκε φοβική στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», θυμίζοντας την ομάδα των προηγούμενων χρόνων και όχι την φετινή που έχει διαφορετικό στιλ. Είχε μπει το «πρέπει» μπροστά αυτό το ματς και αυτό άγχωσε τους φιλοξενούμενους, που δεν κρατούσαν μπάλα και λίγο έλειψε να το πληρώσαν στο 8ο λεπτό αλλά ο Όμπλακ για δεύτερη σερί αγωνιστική έπιασε πέναλτι και κράτησε το μηδέν. Η Σεβίλλη ήταν εμφανώς ανώτερη και έψαχνε το γκολ με ορθολογικό τρόπο, με την Ατλέτικο να κυνηγάει την κόντρα-επίθεση που θα της έδινε το προβάδισμα χωρίς αποτέλεσμα.

Τα λεπτά περνούσαν, σκορ δεν υπήρχε και η Ατλέτικο προσπαθούσε να σβήσει το ματς για να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας και να αποκτήσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας τεσσάρων βαθμών από τη Ρεάλ. Ωστόσο, ο Ακούνια στο 78ο λεπτό «κάρφωσε» τους Μαδριλένους με κεφαλιά για να γράψει το 1-0 που παρέμεινε μέχρι το φινάλε εις βάρος της Ατλέτικο, η οποία πλέον αγχώνεται για τα καλά.