Ισπανία

Λύγισε τη Μαγιόρκα και… ξεμπερδεύει η Σεβίλλη

Στα κρίσιμα… Σεβίλλη. Η παρέα του Ράμος «καθάρισε» τη Μαγιόρκα, πετυχαίνοντας 3η σερί νίκη και έκανε βήμα για την παραμονή.

Αρχίζει να εξαφανίζει τα… σύννεφα η Σεβίλλη.

Η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ επικράτησε 2-1 της Μαγιόρκα εντός έδρας στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga και πέτυχε 3η διαδοχική νίκη. Αφού είχαν προηγηθεί εκείνες επί των Χετάφε (0-1) και Λας Πάλμας (0-2) εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα για περίπου μία ώρα αγώνα, αλλά στη συνέχεια το έραψε στα… μέτρα της η Σεβίλλη. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, με πλασέ του Μουρίκι, αλλά ο Ράμος έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Εν Νεσιρί, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, ενώ σχεδόν ένα τέταρτο μετά σέρβιρε για τον Ρομέρο που έπιασε δυνατό σουτ και η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90’+5’, με τον Πρατς να αγχώνει κάπως στις καθυστερήσεις νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.