Ισπανία

Αποχαιρέτησε με νίκη τον Τσάβι η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλη στο τελευταίο παιχνίδι του Τσάβι στον πάγκο των «μπλαουγκράνα».

Με νίκη φεύγει από την Μπαρτσελόνα ο θρύλος Τσάβι! Στο τελευταίο ματς του Καταλανού τεχνικού στον πάγκο των «μπλαουγκράνα», η Μπάρτσα επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλη εκτός έδρας, για την τελευταία αγωνιστική της La Liga.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα στο 15ο λεπτό, με τον Εν Νεσίρι στο 31’ να γράφει το 1-1. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με την καταλανική ομάδα να ανεβαίνει περισσότερο στο δεύτερο μέρος.

Ο Λόπες στο 59ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα γράφοντας το 2-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν νωρίτερα, η Μαγιόρκα πέρασε από την έδρα της Χετάφε και επικράτησε με 2-1, ενώ από την άλλη η Θέλτα ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βαλένθια, με τον Τάσο Δουβίκα να σκοράρει για ακόμη μια φορά φέτος. Τέλος, η Λας Πάλμας ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Αλαβές. Να σημειωθεί πως οι οπαδοί της Χετάφε αποχαιρέτησαν επίσης τον Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα για να φορέσει τη φανέλα του Παναθηναϊκού.